Zapraszamy na kolejny wykład profesora Tadeusza Sławka

Tadeusz Sławek – poeta, tłumacz, eseista, literaturoznawca, profesor nauk humanistycznych. Były rektor Uniwersytetu Śląskiego. Członek Polskiej Akademii Nauk. Jeden z bardzo znanych i wybitnych reprezentantów współczesnej myśli humanistycznej w Polsce. Niezmiernie ceniony i pamiętany przez studentów, którzy mieli to szczęście być słuchaczami jego wykładów, uczestnikami jego zajęć lub dla których był mentorem w ich pracy naukowej i akademickiej.

Profesor Tadeusz Sławek ponownie odwiedzi American Corner Katowice i wygłosi dla nas wykład o intrygującym ekologicznym tytule:

Leśne lekcje: Thoreau, Capote, Calvino.

Henry David Thoreau, amerykański naturalista i filozof, słynął z dokumentowania swoich głębokich doświadczeń w naturze, podkreślając prostotę i samowystarczalność w swoim dziele “Walden”. Truman Capote, choć głównie znany z prac w dziedzinie Nowego Dziennikarstwa i fikcji, również poruszał tematy izolacji i introspekcji, które często znajdujemy w naturalnych sceneriach. Z kolei Italo Calvino, włoski pisarz, często tworzył opowieści łączące to, co fantastyczne z tym, co rzeczywiste, używając elementów przyrody jako metafor głębszych ludzkich doświadczeń.

Jak to wszystko łączy się w temat leśnych lekcji? W którą stronę zostaniemy poprowadzeni w trakcie wykładu? Nie wiemy i to jest ogromna wartość spotkań z profesorem Sławkiem. Jedno jest pewne, jak zwykle pociągnie nas wgłąb tego, co ważne. Jak zwykle zaprosi nas do sięgania poza cienie marności ku światłu głębszej refleksji i poszukiwania zrozumienia.

7 grudnia 2023 godzina 17:30

Uniwersytet Śląski