Magdalena Żelazowska po raz drugi przyjechała do nas, by podzielić się swoją podróżniczą pasją. W lipcu poprzedniego roku 2022, opowiadała o magii Nowego Yorku. Była wówczas w trakcie pisania kolejnej książki i umówiliśmy się, że jak tylko zostanie wydana, to znów się spotkamy, by kontynuować opowieści o Ameryce. Autorka dotrzymała słowa i 19 stycznia 2023 mogliśmy się spotkać ponownie, i wspólnie przemierzać zakątki różnych miejsc w USA.
Magdalena Żelazowska potrafi swoim sposobem bycia wytworzyć bardzo przyjazny klimat spotkania. Słuchając, ma się poczucie, że dzieli się z nami swoją pasją ktoś, kto lubi świat i ludzi, i swoje opowieści snuje, nie po to, by zaimponować, lecz by sprawić słuchaczom radość i zachęcić do równie aktywnego zwiedzania świata.
Słuchając opowieści ilustrowanych zdjęciami, faktycznie budzi się tęsknota, by samemu pojechać i te wszystkie rzeczy zobaczyć, poczuć, doświadczyć. Ma się wrażenie, że to wszystko jest na wyciągnięcie ręki – wystarczy wsiąść do samolotu, wylądować na JFK (John F. Kennedy International Airport), przywitać się z Nowym Yorkiem i dać się pociągnąć dalej w głąb Ameryki.
Magdalena Żelazowska, podobnie jak rok temu, jest w trakcie pisania kolejnej książki. Tym razem o Amerykanach. Powstaje zatem kolejna powieść, która domknie amerykański tryptyk. A może i otworzy kolejny? W każdym bądź razie znów jesteśmy umówieni. Czekamy na kolejny wieczór przyjacielskich, podróżniczych opowieści. Amerykański patchwork kusi i obiecuje, że każdy kolejny aspekt, każde kolejne miejsce otworzy przed nami kolejne przestrzenie amerykańskiej przygody.
Mapa Stanów Zjednoczonych przypomina patchworkową narzutę. Na Wschodnim Wybrzeżu trochę pomarszczoną, jak na krawędzi pośpiesznie pościelonego łóżka, a dalej już wygładzoną, z łatami równymi jak od linijki. Pięćdziesiąt stanów Ameryki. Gdy patrzę na tę barwną układankę rozpiętą między oceanami, zawsze mnie zadziwia, że ten kraj jest w ogóle możliwy.
Jak zapanować nad tak ogromnym terytorium? Czy da się upilnować jego granice i wewnętrzny porządek? Kto jest w stanie okiełznać trzysta trzydzieści trzy miliony mieszkańców, którzy przybyli tu ze wszystkich stron świata? Co poza paszportem mają ze sobą wspólnego nowojorczyk, ranczer z Teksasu i surfer z Kalifornii? To odważne i wymagające połączenie. Różne wzory, faktury i kolory Ameryki gryzą się jednak tylko pozornie. Z szerszej perspektywy tworzą zaskakująco harmonijną całość. Jest w niej coś przekornego, kontrastującego, ale też przytulnego. Chce się to mieć. Chce się tu być.
Magdalena Żelazowska, Americana. To, co najlepsze w USA. Wstęp.
Magdalena Żelazowska jest pisarką, dziennikarką, autorką książek Americana. To co najlepsze w USA oraz Nowy Jork. Opowieści o mieście, powieści Zachłanni o pokoleniu “słoików” oraz Hotel Bankrut o kryzysie ekonomicznym. Nakładem wydawnictwa National Geographic ukazał się jej zbiór rozmów z polskimi emigrantkami pt. Rzuć to i jedź, czyli Polki na krańcach świata. Jej artykuły ukazują się w wielu magazynach i portalach, takich jak Twój Styl, Podróże, Poznaj Świat, Wirtualna Polska, Onet, Interia, Styl.pl i innych. Prowadzi blog zelazowska.pl.