Pierwsze zdjęcia z Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba

Nowa era w astronomii rozwija się na naszych oczach


20 lipca będziemy obchodzić Space Exploration Day, dzień upamiętniający pierwsze lądowanie człowieka na księżycu w 1969 r. Jednak już dziś nowa era w astronomii rozwija się na naszych oczach. Dwa dni temu dotarły na ziemię pierwsze zdjęcia z teleskopu kosmicznego Jamesa Webba. Zapierają dech w piersiach.

NASA na swojej stronie pisze:

„Rozpoczął się świt nowej ery w astronomii, gdy świat po raz pierwszy zobaczy pełne możliwości Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba NASA, powstałego we współpracy z ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) i CSA (Kanadyjska Agencja Kosmiczna). Pierwsze pełnokolorowe obrazy i dane spektroskopowe teleskopu zostały ujawnione podczas transmisji telewizyjnej o godzinie 10:30 EDT (14:30 UTC) we wtorek, 12 lipca 2022 roku, z Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda NASA w Greenbelt, Maryland.

Na stronie NASA jest wiele niesamowitych zdjęć. Warto tam zajrzeć.

Pierwsze zdjęcia Teleskopu Jamesa Webba

Carina Nebula NGC 3324 (NIRCam Image) 
Webb’s First Deep Field (NIRCam Image)

Na zdjęciu widoczne są tysiące małych galaktyk. Ich kolory są różne. Niektóre są w odcieniach pomarańczu, inne zaś są białe. Większość z nich wygląda jak rozmyte owale, ale kilka ma wyraźne ramiona spiralne. Przed galaktykami znajduje się kilka gwiazd pierwszego planu. Większość z nich wydaje się niebieska, a jasne gwiazdy mają kolce dyfrakcyjne, tworzące kształt ośmioramiennej gwiazdy. Jest też wiele cienkich, długich, pomarańczowych łuków, które zakręcają wokół centrum obrazu. (NASA)


Stephan’s Quintet (NIRCam/MIRI Composite Image) 

Obraz grupy pięciu galaktyk, które wydają się być blisko siebie na niebie: dwie w środku, jedna u góry, jedna u góry po lewej i jedna u dołu. Cztery z tych pięciu wydają się dotykać. Jedna jest nieco oddzielona. Na zdjęciu galaktyki są duże w stosunku do setek znacznie mniejszych (bardziej odległych) galaktyk w tle. Wszystkie pięć galaktyk ma jasne, białe rdzenie. Każda z nich ma nieco inny rozmiar, kształt, strukturę i kolorystykę. (NASA )

Southern Ring Nebula

Kolorowy obraz światła w bliskiej podczerwieni ze świecącego obłoku o zniekształconym kształcie pierścienia, oświetlonego od wewnątrz przez jasną gwiazdę centralną. Mgławica Południowego Pierścienia to duży, półprzezroczysty owal, który jest lekko pochylony od góry po lewej do dołu po prawej. W centrum tego obrazu pojawia się jasna biała gwiazda. Duży przezroczysty niebiesko-zielony owal otacza centralną gwiazdę.