Nowa era w astronomii rozwija się na naszych oczach
20 lipca będziemy obchodzić Space Exploration Day, dzień upamiętniający pierwsze lądowanie człowieka na księżycu w 1969 r. Jednak już dziś nowa era w astronomii rozwija się na naszych oczach. Dwa dni temu dotarły na ziemię pierwsze zdjęcia z teleskopu kosmicznego Jamesa Webba. Zapierają dech w piersiach.
NASA na swojej stronie pisze:
„Rozpoczął się świt nowej ery w astronomii, gdy świat po raz pierwszy zobaczy pełne możliwości Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba NASA, powstałego we współpracy z ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) i CSA (Kanadyjska Agencja Kosmiczna). Pierwsze pełnokolorowe obrazy i dane spektroskopowe teleskopu zostały ujawnione podczas transmisji telewizyjnej o godzinie 10:30 EDT (14:30 UTC) we wtorek, 12 lipca 2022 roku, z Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda NASA w Greenbelt, Maryland.
Na stronie NASA jest wiele niesamowitych zdjęć. Warto tam zajrzeć.
Pierwsze zdjęcia Teleskopu Jamesa Webba


Na zdjęciu widoczne są tysiące małych galaktyk. Ich kolory są różne. Niektóre są w odcieniach pomarańczu, inne zaś są białe. Większość z nich wygląda jak rozmyte owale, ale kilka ma wyraźne ramiona spiralne. Przed galaktykami znajduje się kilka gwiazd pierwszego planu. Większość z nich wydaje się niebieska, a jasne gwiazdy mają kolce dyfrakcyjne, tworzące kształt ośmioramiennej gwiazdy. Jest też wiele cienkich, długich, pomarańczowych łuków, które zakręcają wokół centrum obrazu. (NASA)

Stephan’s Quintet (NIRCam/MIRI Composite Image)
Obraz grupy pięciu galaktyk, które wydają się być blisko siebie na niebie: dwie w środku, jedna u góry, jedna u góry po lewej i jedna u dołu. Cztery z tych pięciu wydają się dotykać. Jedna jest nieco oddzielona. Na zdjęciu galaktyki są duże w stosunku do setek znacznie mniejszych (bardziej odległych) galaktyk w tle. Wszystkie pięć galaktyk ma jasne, białe rdzenie. Każda z nich ma nieco inny rozmiar, kształt, strukturę i kolorystykę. (NASA )


Kolorowy obraz światła w bliskiej podczerwieni ze świecącego obłoku o zniekształconym kształcie pierścienia, oświetlonego od wewnątrz przez jasną gwiazdę centralną. Mgławica Południowego Pierścienia to duży, półprzezroczysty owal, który jest lekko pochylony od góry po lewej do dołu po prawej. W centrum tego obrazu pojawia się jasna biała gwiazda. Duży przezroczysty niebiesko-zielony owal otacza centralną gwiazdę.