Opowieści o mieście…magia Nowego Jorku

Spotkanie z Magdaleną Żelazowską, autorką książki Nowy Jork. Opowieści o mieście, odbyło się w kameralnym gronie, co sprzyjało bardzo miłej atmosferze bezpośredniej relacji z Autorką. Pytania zadawane były na bieżąco, żywa interakcja, spontaniczna wymiana refleksji powodowały, że czuć było bardzo żywe zainteresowanie. Sposób bycia, bezpośredniość i otwartość Autorki sprzyjały tej przestrzeni wzajemnego zaciekawienia.

Opowieści Autorki były dzieleniem się osobistym doświadczeniem. Magda Żelazowska oprowadziła nas po jej Nowym Jorku, bo tak jak pisze w swej książce: „każdy widzi to miasto inaczej i każdy sam kształtuje obraz, który odbiera, nakładając na niego filtr własnych doświadczeń, pragnień i wrażliwości.”

Nowy Jork to miejsce geograficzne, ale jednocześnie to wytwór masowej wyobraźni. To miasto, które przyciąga i wabi, choć potrafi zweryfikować wyidealizowany obraz, gdy nie jesteśmy gotowi zmierzyć się z jego anonimowością i obojętnością wobec indywidualnych historii człowieka.

Czy ci się to podoba, czy nie, tutaj twoje życie zależy wyłącznie od ciebie. Nikt nie poprowadzi cię za rączkę, nie będzie się z tobą cackał, nic ci nie jest winien. Pretensje możesz wygłaszać przed lustrem, bo nikt inny nie będzie ich słuchał. Bezduszne? Nie, oczyszczające

Nowy Jork. Opowieści o mieście. s.397

Kolejna książka

Magda Żelazowska jest w trakcie pisania kolejnej książki, tym razem o Stanach w ogóle, nie tylko o jednym mieście. Czekamy na jej premierę i myślę, że z radością się ponownie spotkamy. Podróżowanie wciąga, słuchanie opowieści o podróżowaniu również. A dla wielu staje się inspiracją, by wyruszyć w swoją podróż. Każdy być może ma swój Nowy Jork do odkrycia….

Nowy Jork okiem kamery Magdaleny Żelazowskiej