Barańczak w Ameryce

Wykład profesora Dariusza Pawelca dla uczniów klas maturalnych. 

Zapraszamy serdecznie na wykład profesora Dariusza Pawelca “Barańczak w Ameryce” skierowany do uczniów klas maturalnych. 

Wykład odbędzie się 16 kwietnia 2024, wtorek, godzina 10:00.  

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA)

 Bankowa 11a | Sala Konferencyjna | Wstęp Wolny


Zainteresowane szkoły prosimy o zarejestrowanie się z wykorzystaniem poniższego formularza:

https://forms.gle/b9ZkmLQXyVBS5amT7

Liczba miejsc ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń szkół.

Wydarzenie jest realizowane w ramach Europejskiego Miasta Nauki, w paśmie Miasto-Region-Akademia.

Stanisław Barańczak, poeta, krytyk, historyk literatury oraz tłumacz. Obraz jego osoby kształtowały publikowane kolejno tomy wierszy, ogłaszane równolegle do prac badawczych, recenzji, esejów, książek o poezji, edycji antologii, wyborów przekładów, refleksji o warsztacie tłumacza. Zaangażowanie w ruch wsparcia represjonowanych robotników, udział w jawnych protestach przeciwko decyzjom władz, udział w niezależnym obiegu wydawniczym, sprawiły, że został objęty zakazem druku i pozbawiony pracy na uniwersytecie w Poznaniu. Po wielokrotnych odmowach wydania paszportu, po Sierpniu 1980 roku, po przywróceniu do pracy, mógł odebrać paszport i objąć, po czterech latach od zaproszenia, katedrę w Harvard University. Ogłoszenie stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku wpłynęło z kolei na decyzję o pozostaniu poety w Stanach Zjednoczonych. To tam spędził drugie pół życia i zapisał drugą część swojego dzieła poetyckiego.
Profesor dr hab. Dariusz Pawelec -  autor książek o poezji lingwistycznej, poezji Stanisława Barańczaka, Witolda Wirpszy; twórca koncepcji „adresata możliwego” w liryce, autor prac z zakresu teorii gatunku; opracował antologie poezji pokolenia 68 oraz formacji „Na Dziko”; edytor dzieł Witolda Wirpszy. Dyrektor Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Obecnie pracuje nad opracowaniem edycji „Wyboru poezji" Stanisława Barańczaka dla serii „Biblioteka Narodowa" w Ossolineum. W ramach związanych z tym prac, profesor Dariusz Pawelec odwiedził Uniwersytet Harvarda, gdzie uzyskał dostęp do wielu dokumentów związanych ze Stanisławem Barańczakiem i gdzie między innymi spotkał się z żoną Stanisława Barańczaka, Anną Barańczak.