Majowe wydarzenia

16 maja 2023, wtorek, godzina 17:00, online

Zapraszamy wszystkich na spotkanie z serii CONVERSATION CAFE WITH RIAN!

Najbliższe spotkanie odbędzie się 16.05.2023, we wtorek o godzinie 17:00 online przez ZOOMa.

18 maja 2023, czwartek, godzina 17:30

“Rzeźbienie dla prawdy” – wieczór autorski Wojciecha Dzienniaka

Wojciech Dzienniak studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie filia w Katowicach, gdzie w 1994 roku obronił dyplom projektowy w pracowni prof. Tomasza Jury i rzeźbiarski w pracowni starszego wykładowcy Stanisława Hachuła.

Dla Wojtka Dzienniaka “twórczość – bez względu na to, w co się wierzy – jest rodzajem duchowej walki, przy czym zawsze powinna być to walka o prawdę. W jego odczuciu, wiara w Boga wyostrza kontekst uniwersalnej prawdy. Ale równocześnie jest to walka o prawdę własnego wnętrza, o precyzyjne wyrażenie wizji. Im jednak głębiej wchodzi się w siebie, tym trudniej jest tę prawdę pokazać w taki sposób, by była ona czytelna dla odbiorcy – szczególnie w sztukach plastycznych.” (cytat z Fundacja Anny Dymnej)

Spotkanie z Wojtkiem Dzienniakiem będzie okazją do zgłębienia pytań o prawdziwą sztukę. Czym jest w istocie? Jak rozpoznawać autentyczne i artystycznie wyrażone wizje autorów? Czy piękno jest zawsze i jedynie w oku patrzącego? Co szczególnego jest w rzeźbiarstwie? Czy zmaganie się z twardą materią to szukanie i wydobywanie rzeźby z kamienia, jak chcą niektórzy? Czy też sztaluga i dłuto, to zwyczajne narzędzia, którymi artysta próbuje wydobyć prawdę własnego wnętrza? Jak sztuka łączy się z życiem i czy można ją od życia oddzielić.

To tylko niektóre z kwestii, jakie zostaną podjęte i zgłębione w trakcie spotkania z artystą rzeźbiarzem – Wojciechem Dzienniakiem.

18 maja 2023, godzina 17:30 | Bankowa 14 | Sala 436| Wstęp wolny

22 maja 2023, poniedziałek, godzina 18:00, online

📚Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek 22.05.2023 o godzinie 18:00 na Zoomie.

📚 Z okazji Asian American Herritage Month porozmawiamy o książkach azjatyckich.

📚 Omówimy książkę „Ostatnia Prawdziwa Singielka” autorstwa Lauren Ho.

30 maja 2023, wtorek, godzina 18:00, stacjonarne

Zapraszamy do obejrzenia niezapomnianego, a niektórzy krytycy powiedzieliby, porywającego filmu, w którym Gregory Peck wciela się w postać szlachetnego i odważnego prawnika, walczącego o sprawiedliwość w małym miasteczku na amerykańskim Południu. Ta ponadczasowa opowieść, oparta na bestsellerowej powieści, zdobyła wiele prestiżowych nagród, w tym Oscara dla Pecka za wybitną kreację aktorską.

Film przedstawia wzruszającą historię o uprzedzeniach, niewinności i wartościach moralnych, które wpływają na życie mieszkańców miasteczka. Obraz wspaniale ukazuje amerykańską rzeczywistość lat 30. XX wieku, a jego uniwersalne przesłanie o tolerancji, równości i poszanowaniu dla innych ludzi sprawia, że pozostaje aktualne do dziś. Ta klasyczna adaptacja powieści to prawdziwa uczta dla miłośników kina, którzy docenią emocjonujące i porywające aktorstwo oraz wyjątkowy klimat filmu. Widzowie i krytycy są w przypadku tego filmu bardzo zgodni w swoich ocenach. Na portalu Filmweb 15 krytyków oceniło film na 7,8/10, a 32 tysiące widzów oceniło film na 7,9/10.

Zapraszamy!!!

30 maja 2023, wtorek, godzina 18:00