Jak wreszcie zacząć mówić w języku obcym?

Jadąc do Stanów na stypendium doktoranckie spakowała się w jedną walizkę. Miała zdobyć stopień naukowy i wracać. Została dziesięć lat.

Dr Agnieszka Bolikowska

neofilolog, kulturoznawca i politolog, skończyła Iberystykę i Stosunki Międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim, zrobiła doktorat w Stanach Zjednoczonych. Przez blisko dziesięć lat wykładała na uczelniach w USA (m.in. na prestiżowym The George Washington University w Waszyngtonie), Meksyku i Hiszpanii.

Na pierwszych zajęciach w roli wykładowcy wprowadziła studentów amerykańskich w konsternację prosząc, by wyjęli karteczki na kartkówkę i zapisując całą tablicę gramatycznymi formułkami. Amerykanie nie stosowali takich metod od dziesięcioleci. To doświadczenie stało się początkiem poszukiwań własnej metody uczenia dorosłych.

Po powrocie do Polski założyła Językodajnię, gdzie w oparciu o swoją autorską metodę 6oMethod® prowadzi cieszące się dużą popularnością spotkania językowe dla dorosłych i szkolenia dla osób, które chcą zostać certyfikowanymi trenerami metody. 6oMethod® została zarejestrowana na terenie UE jako innowacyjna metoda nauczania dorosłych. Jest autorką książki “Jak wreszcie zacząć mówić w języku obcym? Dla tych, którzy stracili nadzieję” (Pascal, 2019). 

Dla szwedzkiego Storytela prowadzi podcast językowy „I hear you”, gdzie szczerze i od serca rozmawia ze swoimi gośćmi o doświadczeniu uczenia się języków obcych: wyzwaniach, porażkach, ale też radościach.

Prowadzi „buk klub”, gdzie razem z innymi czyta i rozmawia o współczesnej literaturze polskiej, ale także hispano i anglojęzycznej. Uwielbia jogę, długie spacery w naturze, góry, spotkania z przyjaciółmi, śmiech.

(…) bo najciężej jest ruszyć. Nie dojść, ale ruszyć. Dać ten pierwszy krok. Bo ten pierwszy krok nie jest krokiem nóg, lecz serca. To serce najpierw rusza, a dopiero nogi za nim zaczynają iść. A na to nie tylko trzeba siły, ale i przeznaczenia, żeby przemóc serce i powiedzieć, to ruszam.

Wiesław Myśliwski „Widnokrąg”

Jak przemóc serce i skłonić je do ponownego wyruszenia w podróż ku radości mówienia w języku obcym? Ile razy już podejmowaliśmy taki krok? Ile razy entuzjazm towarzyszący ekscytacji ruszenia przed siebie zamieniał się w gorzkie poczucie, że znów z jakiegoś powodu się nie udało. I już nie mamy nawet chęci zastanawiać się dlaczego, bo przecież wiemy, że ten najbardziej podstawowy powód, to brak naszych „zdolności językowych”. Inni jakoś mogą, my – nie!

Czy rzeczywiście możliwym jest pokonanie siebie samego, owych barier w nas, tych rzeczywistych i tych wyimaginowanych? Jak wreszcie zacząć mówić w języku obcym? To ostatnie pytanie można wypowiedzieć na wiele różnych sposobów, akcentując różne słowa, by dać wyraz swojej desperacji, irytacji, ale i nadziei.

Dla wszystkich, którzy stracili nadzieję

Metoda sześciu otwarć (6oMethod®) fascynuje już samą nazwą. Może jeszcze niektórzy nieufnie będą reagowali na słowo metoda, bo przecież tyle już metod miało zmienić ich w mówiących płynnie i bezbłędnie. Ale te sześć otwarć intryguje i otwiera dziecięcą ciekawość: cóż takiego będę otwierał, gdzie i przez jakie bramy będę przechodził, dokąd te otwarcia mnie zaprowadzą?

Właśnie owe sześć otwarć jest w pewnym sensie swoistą formą gwarancji, że tym razem nasza językowa podróż nie skończy się podobnie jak wszystkie wcześniejsze. Nie czytajmy jednak tego zbyt pospiesznie. To nie jest sucha, marketingowa deklaracja gwarancji. To jest pewność, że jesteśmy zaproszeni do podróży, która może otworzyć nas na doświadczenie ogromnej frajdy, jaką jest używanie języka obcego po to, aby mówić, aby wyrażać siebie, aby słuchać w tym języku innych, intensywnie i z otwarciem na drugiego. Jeśli odważymy się na współtworzenie owych sześciu otwarć, wiele barier językowych może zwyczajnie przestać być barierami.

Spotkanie i rozmowa

Z ogromnym zaciekawieniem i radością obserwowałem, jak Agnieszki pasja i otwartość tworzyły i tworzą przestrzeń autentycznego spotkania z drugim człowiekiem w kontekście wspierania go w jego własnej drodze do wyrażania siebie w języku obcym. I tym bardziej więc cieszę się, że Agnieszka zgodziła się na spotkanie i rozmowę.

Rozmowy z Agnieszką zawsze były dla mnie inspiracją w obszarze moich zainteresowań: przekładów i wydawania książek, odkrywania fascynujących ścieżek turkusowych organizacji i alternatywnej edukacji. I tym razem wiem, że będzie podobnie i już cieszę się, że mogę Was wszystkich zaprosić na to spotkanie, które odbędzie się online w piątek 13 maja 2022 roku.

Szczegóły wydarzenia poniżej, jak również na Facebooku oraz Instagramie.

Spotkanie jest bezpłatne 🙂

❗️REJESTRACJA ❗️
Na spotkanie trzeba się zarejestrować. Link do rejestracji:


✍️ https://forms.gle/HiJzTFLDUVZeRYGm7

Wszystkim zarejestrowanym uczestnikom prześlemy przed spotkaniem link do ZOOMa.